Szerelmi babonák karácsony táján

      A népi hagyományok ma már leginkább csak nagyszüleink előtt ismeretesek. Amennyire furának tűnnek első olvasatra, éppen annyira lehet bennük valami! Ha kíváncsi vagy, működnek-e, járj utána te magad! Íme, néhány szerelmi bűbájkodás karácsony környékére!

 

                                                            Fotó : Profimedia-Red Dot


     Mára a népi szokásoknak a nagy része kihalt, csak kevés helyen tartják őket, ahogy a babonákban is egyre kevesebben hisznek. De kíváncsiságból és érdekességképpen nem árt egy kicsit feleleveníteni ezeket! Szeretnéd tudni, nagyanyáink milyen népi fortélyokat vetettek be a kiszemelt férfi behálózására? A Jeles napok, ünnepi szokások című könyv segítségével megosztunk veled pár karácsonyi babonát.

Férjet mézzel, mezítláb


      * A néphit szerint az a hajadon, aki az éjféli misére való harangozáskor mézet vagy cukrot eszik, és így indul el a templomba, minden bizonnyal hamarosan férjet talál magának, hiszen édes lesz a nyelve, mellyel könnyen magához édesgetheti a férfiakat.
      * Egy másik babona szerint az éjféli misére való harangozáskor nem mézet kell enni, hanem álljunk neki a szobában befelé söpörni. A megterített asztalra tányért, evőeszközöket tegyünk, majd ezután ingben, mezítláb kerüljük meg háromszor a házat. A népi hagyomány szerint az a lány, aki ezt megteszi, a szoba ablakán benézve meglátja majd leendő urát.
      * Egy másik feljegyzés szerint a lányok az éjféli misére menet kölest, kukoricát vagy tökmagot vittek a zsebükben. Ebből szórtak a földre a templomajtóban, illetve egyenesen bele a szenteltvíztartóba. A babona szerint ugyanis ezzel megsokszorozhatják a hajadonok a kérőik számát, akik ráadásul olyan gyorsan jönnek majd, mint ahogy a magok a földre estek.

Jóslás mákkal, kutyaugatással


     * A néphit a méz mellett a máknak is különleges szerepet tulajdonít. A babona szerint ugyanis az a lány, aki mákot darál karácsony napján, hamarosan férjhez megy.
      * A kutyaugatásból jósolni lehet a hiedelem szerint: a karácsonyi vacsora után menj ki a házból, és amelyik irányból az első kutyaugatást hallod, onnan érkezik majd a férjed.
      * Ha a lányok arra is kíváncsiak voltak, hogy milyen lesz a férjük, az éjféli misére menet bekötötték egymás szemét, majd megérintették a legközelebbi kerítést. Ha az egyenes és sima lécekből állt, az azt jelentette, hogy jövendőbeli férjük ügyes, leleményes férfi lesz. Ha azonban a fa göcsörtös és durva tapintású volt, az rossz férjet jelentett.

Jövendölés gombócból, ólomból


     * Jellegzetes párválasztó jóslási módszer volt az is, amikor gombócba rejtettek papírszeletkéket. A lányok 13 gombócot gyúrtak, és mindegyikbe egy-egy olyan papírdarabot rejtettek, melyre előzőleg férfineveket írtak. Csupán egybe nem tettek semmit. A gombócokat éjfélkor forrásban lévő vízbe dobták, és azt vették ki, amelyik a legelőször a felszínre bukkant. Amelyik nevet rejtette a gombóc, olyan nevű férjre számíthattak, aki viszont az üres gombócot vette ki, az abban az nem számíthatott kérőre.
      * Ólommal is hasonlóképpen jövendöltek. A forró ólmot hideg vízbe öntötték, és a kihűlő anyag alakjából következtettek a leendő vőlegény foglalkozására.
      * Az alma szintén fontos szerepet játszott: ha félbevágtak egyet, és annak magháza jól kivehetően csillag alakúnak tűnt, az szerencsés következő évet jelentett. Szintén boldogság és siker várt arra, aki karácsonykor feltört egy diót, és annak belseje teljesen ép és egész volt.

 

Forrás : www.hotdog.hu

Keresés